Home Akcie Chrípka alebo prechladnutie?

Chrípka alebo prechladnutie?

TlačiťE-mail

chripka final

Bolí vás celý človek? Hlavu vám ide roztrhúť? Ste malátny? Neviete prestať kaśľať? Tečie vám z nosa a neviete sa dosmrkať?  Čo som vlastne dostal? Chrípku, alebo som prechladnutý?

  

Chrípka je vysokoinfekčné ochorenie, ktoré spôsobujú tzv. influenza vírusy. Dokáže nás zaskočiť bleskurýche a poriadne “vyradiť” zo života, nakoľko bolesti celého tela, malátnosť a teploty vedia byť skutočne veľmi intenzívne a vyčerpávajúce. Objavuje sa od októbra až do apríla nasledujúceho roku.

 

Prechladnutie, nádcha: zapríčiňuje ju viac ako 200 známych rinovírusov, ktoré postihujú horné dýchacie cesty. Od jesene do jari nás niekoľkokrát zákerne prekvapí alebo vyradí z práce: u dospelých priemerne 1 - 2x a v prípade detí je to 5 -10x ročne. Preto chápeme aké náročné je toto obdobie pre rodičov starajúcich sa o pravidelne choré deti.

 

Pozor nádchu si nemožeme zamieňať s chrípkou. Rozdiely ochorení viď v priloženej tabuľke

 

Ako sa chrípka a prechladnutie rozširuje?

Obe ochorenia sa prenášajú tzv. kvapôčkovou infekciou. Pri kašľaní a kýchaní dokážu kvapôčky doletieť až do vzdielenosti niekoľkých metrov. Preto je nevyhnutné zakrývať si ústa.

 

Nakaziť sa môžeme pri priamom kontakte s chorým človekom alebo pri dotknutí sa infikovaných predmetov. Vírus chrípky prežíva aj niekoľko hodín na šatách či papierových vreckovkách.

 

Vírusy sa do tela dostávajú hornými dýchacími cestami. Než sa objavia príznaky ochorenia, človek nepociťuje, že s ním niečo je, ale pozor je už infekčný a rozširuje ochorenie.

 

Deti nakazené chrípkou môžu byť infekčné viac ako 10 dní a jeden pasažier s príznakmi chrípky prenesie ochorenie na 72 ľudí na palube dopravného lietadla.

 

Aké komplikácie môže spôsobiť chrípka a prechladnutie?

Oslabený imunitný systém nedokáže vzdorovať bakteriálnym infekciám, ktoré postihujú predovšetkým dýchacie cesty. Môže dôjsť k rozvoju tzv. bakteriálnej superinfekcie, ktorá samotné ochorenie komplikuje.

 

Medzi najčastejšie komplkácie patrí zápal pľúc, prinosových dutín, mandlí ale aj zápal stredného ucha.

 

Môžu sa pridať komplikácie krvného obehu srdca, ako napr. poruchy srdcového rytmu, srdcová nedostatočnosť, pľúcne edémy alebo šok krvného obehu, ktoré môžu viesť k smrti pacienta. K ďaľším vážnym komplikáciám patrí zápal kĺbov. Najčastejšie postihuje kĺby rúk, ďalej sa môžu vyskytnúť zápaly svalov a rôzne nervové komplikácie.

Komplikácie závisia od zdravotného stavu jednotlivca. Starí ľudia, tehotné ženy, ľudia s ochoreniami dýchacích ciest alebo srdca sú obzvlášť ohrození.

 

Prevencia je dôležitá:

Chrípkovému ochoreniu sa dá predchádzať očkovaním neživými vakcínami. Najvhodnejší čas na očkovanie je najmenej 2 týždne pred očakávaným začiatkom chrípkovej epidémie, zhruba október, november  resp. dovtedy, pokiaľ sa ochorenie nerozšírilo.

 

Predchádzať ochoreniu sa dá tiež otužovaním organizmu, pravidelným cvičením.

Počas chrípky nenavštevujte priestory s vysokou koncentráciou ľudí, potrebné je časté vetranie miestností v školách, kanceláriách a upratovanie navlhko.

Nepodceňujte umývanie rúk, najlepšie s pomocou antibakteriálnych mydiel i gélov, používajte jednorazové papierové vreckovky a vo firmách najlepšie papierové uteráky. Vhodným oblečením zabránite podchladeniu, ktoré organizmus oslabí a ochorenie naštartuje.

V bytoch treba udržiavať optimálnu teplotu i vlhkosť vzduchu, v spálni by malo byť napríklad „len“ 19–20 stupňov Celzia.

 

Ako liečime chrípku a prechladnutie?

Liečba chrípky a prechladnutia je symptomatická t.j neliečime príčinu, ale iba príznaky ochorenia

Zvýšenú teplotu znížime liekmi proti horúčke tzv. antipyretikami. Najčastejšie ide o lieky obsahujúce paracetamol (Paralen Grip, Paralen Hot Drink, Coldrex, Theraflu), lieky s protizápalovým účinkom s obsahom ibuprofenu (Modafen, Nurofen StopGrip), alebo lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Aspirin C). U detí používame na zníženie horúčky paracetamol alebo ibuprofen (kyselina acetylsalicylová je u detí kontraindikovaná). V prípade vysokých horúčok použite studené zábaly.

Vhodné je aj užívanie vitamínu C. Zvyšuje oslabenú obranyschopnosť organizmu, skracuje dobu liečby chrípky a prechladnutia. Užívanie vitamínu C je dôležité aj v období rekonvalescencie. V prípade liečby prechladnutia je veľmi účinná kombinácia: vitamín C + zinok, ktorý má antivirotické pôsobenie.

Na zníženie opuchu podráždenej nosnej sliznice a pre uľahčenie dýchania sa podávajú nosné kvapky, prípadne celkovo podávané lieky.

Kašeľ liečime podľa jeho typu. Na suchý, dráždivý kašeľ použite antitusiká, ktoré kašeľ tlmia. Ak ide o vlhký kašeľ s tvorbou hlienu, je dôležité použiť expektoranciá, ktoré podporujú vykašliavanie.

V prípade epidémie alebo vzniku pandémie môže lekár použiť špecifické antivirotiká (Tamiflu)

 

Imunostimulanciá: počas chrípky a prechladnutia je vhodné užívať preparáty, ktoré posilňujú imunitný systém a tým vlastné obranné sily organiznu, aby sa s ochorením vysporiadal, urýchlil jeho liečbu a tiež aby nedochádzalo k recidíve infekčných ochorení. K vhodným imunostimulanciám patria: betaglukány, echinacea, vitamín C, kolostrum.

Dôležité upozornenie: chrípku sa nikdy nesnažte prechodiť, pretože komplikácie neliečeného ochorenia môžu byť veľmi vážne. Povedať si: Nemám čas byť chorý je nesprávne hrdinstvo. Je vhodný kľudový režim na lôžku a piť dostatočné množstvo tekutín.


Symptómy ochorenia* Nádcha* Chrípka*
Vznik ochorenia                             postupný okamžitý
Trvanie 4 - 7 dní 7 - 10 dní
Teploty, horúčky mierne vysoké
Bolesti (svaly) mierne silná intenzita
Potenie mierne intenzívne
Bolesti hlavy mierne-stredné intenzívne
Nos - tečenie, upchanie vážne mierne, stredné
Hrdlo - bolesti časté časté
Malátnosť zriedkavá častá, vážna
Kašeľ častý občasný
Tráviaci trakt - vracania, hnačky
Rekonvalescencia podľa závažnosti         potrebná
Sekundárna infekcia možná prítomá frekventovaná

 

 

* Tieto informácie nenahrádzajú odborné lekárske vyšetrenie. Pre správnu diagnostiku ochorenia sa odporúča konzultovať svoj stav s lekárom alebo lekárnikom. V prípade ak symptómy ochorenia pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je nevyhnutné navštíviť lekára.

Akcie

balicek-mesiaca

objednavka

i - obchod

i-lekaren

Partneri

zentivanovartisvichiwalmark